Před 13 lety jsem s přáteli založil společnost Coffee Source, která se věnovala pražení kávy a technologiím pro její přípravu. Během let se z nadšení a tvrdé práce stal respektovaný podnik. Dnes patří mezi nejlepší v oboru a pomáhá otvírat cestu všem, kteří mají zájem o kvalitní lokální produkci.

Podporujte lokální pražírny.

Podporujte lokální pražírny nakupující produkci z malých farem a tím pomůžete i k udržitelnosti míst, která ještě nejsou pod správou korporací a běh událostí ještě není poznamenán vlivem průmyslového progresu.

Lokální pražírny také vracejí zpět odvětví do starých kolejí, kdy se pražila káva před konzumací, protože bylo veřejně známo, že oxiduje, olej žlukne a aroma se dalším skladováním vytrácí.

Jako jinde i zde vše závisí pouze na lidech, čemu dají přednost. Čerstvě upražené kávě s unikátním charakterem, který už zítra může být jiný, protože maloprodukce je o omezených zdrojích. Nebo dají přednost marketingu velkých korporací a surovinám, které jsou pěstovány v průmyslovém měřítku.

Coffee-Lab je další „kávový“ projekt, který vznikl před sedmi lety. Jeho cílem nebylo pouze pražení kávy, ale postavení kvalitní laboratoře pro diagnostiku a otevřený zdroj informací pro další vývoj a podporu všech, kteří s kávou pracují.

Pijte kvalitní zdravou světle praženou kávu.

Jednoduše se snažíme o to, aby se prostředí změnilo k lepšímu. Nejenže vám po ní bude lépe, ale také Vás příjemně překvapí svou původní ovocnou chutí. Kávové zrno je plné oleje a při vysokých teplotách se spálí a zbyde jen vždy stejná hořká uhelná chuť.

Každý si hledá svou vlastní cestu
a ta by měla být hlavně v gastronomii
přímá a směřovat k surovině.

Zákazník by měl dostat především kvalitní kávu, protože cena je pro něj vždy stejná. Je tedy také na kavárnících, aby si hledali kvalitního dodavatele. Schovávat se za velká jména je v dnešní době minulostí.

Teplota a čas extrakce

Toto téma není jedinná zásadní proměnná u přípravy kávy, kde jde především o extrakci oleje jako trasmiteru chuťových a aromatických látek a oddělení pevné dřevité složky.

Můžete si i doma udělat malý test při přípravě kávy v moka konvici. První polovina obsahuje více oleje a drzhá nemá takovou sytost, je vodnatější a mírně se přepaluje. Pevné složky se chovají stejně jako u čaje. Když je vystavíte vysoké teplotě příliš dlouho, uvolní svou dřevitou chuť a čaj znehodnotí. Proto, pokud chcete připravit kávu správně, nenechávejte Moka konvici vybublat do konce. Ideálně jen z poloviny. Rozdíl Vás mile překvapí.

Barista musí rozumět všem dějům, které jsou během přípravy ve vzájemné interakci.

Příprava kávy v profesionálních provozech je náročná disciplína a vyžaduje mnoho znalostí, je to samostatná profese. Základ kvalitní přípravy je hrubost mletí. Káva v portafiltru musí být namleta tak, aby došlo k preinfuzi. Tedy ke stlačení kávové kapsle a následnému vytlačení oleje. Proto je důležité správné upravení lůžka – pěchování. Aby se káva stlačila rovnoměrně a nedošlo k trhlině – kanálkování. Čas extrakce nesmí přesáhnout kritickou hranici, kdy důsledkem vysoké teploty se začnou uvolňovat pevné látky. Změny režimů a neustálé laborování vyžadují přehled a koncentraci. Díky přípravě espresso si pak vychutnáme extrakt toho nejlepšího, co nám charakteristický plod kávovníku může nabídnout.

Kvalitní, správně upražená a připravená káva není pouze stimulant, ale především vynikající nápoj, který svým širokým spektrem chutí ovocných květinových tónů, přirozenou kysolestí a karamelovým závěrem potěší a stane se příjemnou součástí našeho všedního dne a budeme se k ní vždy rádi vracet.

Marek Draganovský
C.E.O. Coffee-Lab s.r.o.

Napište hledanou frázi a stiskněte Enter